„A tárgyilagos vita helyett teret nyert a politikai harc, amelyből teljes mértékben kiveszett a kárpótlás lényege és erkölcsi oldala, tehát a kommunista rendszer által elkövetett jogsértések helyrehozatala” – állítja a nyilatkozat, amelyet Dominik Duka prágai érsek, a Cseh Püspöki Konferencia feje, Joel Ruml, az Egyházak Ökumenikus Tanácsának elnöke, valamint Jirí Danícek, a Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke írt alá.
„A parlament, amelynek garantálnia kell a törvényességet és a demokráciát, így nem teljesíti feladatát. Tudjuk, hogy nem a parlament, mint intézmény álláspontjáról van szó, de néhány tagjának felszólalásai okot adnak erre a véleményre” – áll a dokumentumban.
A cseh állam és 17 csehországi egyház képviselői tavaly nyáron megegyeztek abban, hogy az egyházak visszakapják egykori vagyonuk 56 százalékát – erdőket, termőföldeket, halastavakat, épületeket –, amelynek becsült értéke 75 milliárd korona; a fennmaradó részért az állam 59 milliárd koronát fizet ki kárpótlásként, várhatóan 2030-ig (1 cseh korona csaknem 11 forint). Az inflációt is figyelembe véve a végösszeg várhatóan 78,9 milliárd és 96,24 milliárd korona között lesz. 2030-tól ugyanakkor megszűnne az egyházak állami támogatása.
Bár a kormány kárpótlási javaslatát a képviselőház első olvasatban megszavazta, Csehországban továbbra is nagy a nyomás, hogy a téma megvitatását újra elhalasszák, illetve kevesebbet adjanak az egyházaknak. A szociáldemokrata-kommunista ellenzéknek, s néhány koalíciós honatyának is elsősorban a kárpótlási összeg nagysága ellen van kifogása. A vitában nagyon éles bírálatok fogalmazódnak meg az egyházak címére, felhánytorgatják a katolikus egyház múltját, s a sajtó is kritizálja a kárpótlást.
„Ezzel gyakorlatilag országunk összes hívő állampolgárát sértegetik” – olvasható a dokumentumban. Az egyházi vezetők úgy vélik, hogy a vita hangneme sérti a Cseh Köztársaság érdekeit is. Szerintük az egyházak nem „kapzsik”, nem vagyont akarnak szerezni, hanem egy társadalmi problémát orvosolni. A kormány kárpótlási javaslatát pedig egy elfogadható kompromisszumnak tartják.